Ujeli jsme rekordních pět tisíc kilometrů, aby se darované potraviny dostaly k potřebným

Tisk | Stáhnout jako PDF

Před dvěma lety řidiči nákladních aut ujeli s desítkami tun darovaných potravin v jediný den více než dva tisíce, loni téměř čtyři tisíce, letos v sobotu 11.11. téměř pět tisíc kilometrů. Společnost Raben Logistics Czech byla již potřetí hlavním přepravním partnerem Národní potravinové sbírky a 32 řidičů a nákladních aut převáželo v devíti krajích darované potraviny ze 77 prodejen do potravinových bank a různých neziskových organizací. "Nakonec jsme do bank a neziskovek přivezli za jediný večer neuvěřitelných 66 tun potravin a drogistického zboží," říká marketingová a PR specialistka společnosti Raben Logistics Czech Martina Netuhová.

Dášu ze dne na den opustil manžel a nechal ji samotnou se třemi malými dětmi. Zničehonic se ocitla v situaci, kdy z příjmu, který tehdy tvořila pouze mateřská, měla utáhnout nájem a další rodinné výdaje. Více než měsíc neměla peníze ani na základní potřeby. Sociální pracovníci ji - do doby, než stát vyřídí pravidelnou podporu, - odkázali na nejbližší neziskovou organizaci, kterou je Oblastní charita Uherský Brod. Dagmar s dětmi několikrát dostala potravinovou pomoc a za děti byly uhrazeny obědy ve škole. Dáša se nevzdávala. Našla si brigádu, ze které se po čase stal trvalý pracovní poměr. Krizi zvládli.

"Po nějaké době paní Dáša u našich dveří zaklepala znova. Tentokrát pomoc nabízela ona - věnovala z toho mála, co teď mají, krásný dar do sbírky školních pomůcek a nabízí pomoc i dále... A to je prostě krásné!" uzavírá jeden z příběhů, kde pomohly potraviny z Národní potravinové sbírky, František Bílek, zástupce ředitele Oblastní charity Uherský Brod.

"Před naším zapojením do sbírky před třemi lety, jsme si ani neuvědomovali, když jsme v práci o pauze šli na oběd, že pro někoho jsou k obědu vzácné i obyčejné těstoviny s kečupem. Že někdo nemůže dětem koupit sladkost ani jednou měsíčně a přemýšlí, zda si bude moci dovolit alespoň balíček dětských piškotů. Dnes je to už jiné," říká marketingová a PR specialistka Raben pro Českou republiku a Slovensko Martina Netuhová.

"Našim zapojením chceme ukázat, jak důležitá je logistika a přeprava a jak může pomáhat potřebným. Žijeme v době přebytku, i když si to často nepřipouštíme. Rádi proto využíváme příležitost podílet se na sbírce, která poukazuje na tuto skutečnost na jedné straně a zároveň umožňuje pomáhat lidem, kteří se ocitli v nouzi," rozvádí důvod zapojení Jakub Trnka, generální ředitel společnosti Raben Logistics Czech a Raben Logistics Slovakia.

Do letošního 5. ročníku Národní potravinové sbírky, v níž je logistická společnost Raben Logistics Czech výhradním přepravním partnerem, se zapojilo 750 obchodů (395 obchodů partnerských řetězců, 355 prodejen drogerií). Do projektu se zapojily společnosti Tesco, Globus, Penny Market, Kaufland, Albert, Lidl, BILLA, Makro a dm drogerie markt a ROSSMANN.

V porovnání s rokem 2016 je to o 90 zapojených prodejen více. Sbírka loni vynesla 312 tun zboží, z toho 4,6 tun drogistického zboží. Aktuální průzkum agentury IPSOS také ukázal, že tři čtvrtiny dotázaných zná projekt sbírky a rychle roste počet těch, kteří se do něj aktivně zapojují. Letos lidé plánovali darovat potraviny v hodnotě od 100 do 249 korun. A skutečnost průzkum ještě daleko předčila. Zajistila tak 370,4 tun trvanlivých potravin a 41,5 tun drogistického zboží. Vynesla rekordních 926 000 porcí jídla, což je o 139 000 porcí více než loni, které pomohou před Vánoci v domácnostech seniorů, samoživitelek a jejich dětí, rodin ve finanční tísni, v azylových domech - zkrátka všem lidem v nouzi.

Také Raben pokořil rekordy, aby se k potřebným dostaly nejen ony piškoty a těstoviny, ale také mouka, luštěniny, konzervy, cukr, čaj a řada dalších základních potravin. Pro matky v azylových domech, lidi bez domova, mnohé seniory nebo lidi s handicapem jsou totiž potravinové banky mnohdy jediným útočištěm, kam se mohou obrátit, když v peněžence nezbývá ani koruna. "Jsem moc ráda, že lidé letos v hojném počtu kupovali i dětské pleny, dětskou výživu, aby ti nejmenší u nás nikdy netrpěli nouzí," dodává Martina Netuhová.

V roce 2015 14 řidičů ujelo 2 193 kilometrů a přepravilo ze 44 supermarketů 26 tun potravin pro lidi v nouzi (z celkových 236 tun). Loni už se na sbírce podílelo 24 řidičů, kteří svezli 48,3 tuny darovaných potravin (z celkových více než 300 tun) ze 72 prodejen po celé České republice a najeli přitom 3 989 kilometrů. Letos Raben svážel potravinové a drogistické dary ze 77 prodejen v devíti krajích, zapojilo se 32 řidičů, kteří najezdili 4816 kilometrů.

"Do potravinových bank jsme dovezli více než 66 tun potravin. A mohu říct, že nás nezajímalo ani počasí, ani stav vozovek, ani to, že sobota byla téměř nekonečná a že řada zaměstnanců Raben přišla o den zaslouženého volna. Jediné, co nás opravdu zajímalo, abychom i my mohli připsat pár řádek k pozitivním příběhům dalších lidí, kteří se ocitli v nouzi. Prostě lidí, kteří neměli štěstí, kteří se ocitli v složité životní situaci a kterým třeba trochu zpříjemníme kvalitními potravinami nadcházející svátky," uzavírá Netuhová.

Sbírku organizovala platforma Byznys pro společnost ve spolupráci s Českou federací potravinových bank, NADĚJÍ, Armádou spásy a Charitou Česká republika. Na realizaci se podílela také řada neziskových organizací a více než 4 300 dobrovolníků.

Video ze sbírky v českém i anglickém jazyce najdete na našem Raben Group YouTube.

16.11.2017

Zveme vás ke čtení.

Pobočky
Kontakt na naše skladové areály