ESG v sobě zahrnuje environmentální aspekty, společenské faktory a řízení. Tyto tři položky jsou v otázce udržitelnosti klíčové, v současnosti probíhá zavádění požadavků na udržitelnost specifikované Evropskými standardy pro podávání zpráv o udržitelnosti. Přeprava a skladování jsou zodpovědné až za 11 % světových emisí, nasnadě je proto především otázka zmírnění dopadů na přírodu.
Takzvané ESRS standardy se v letošním roce stanou hlavním zdrojem informací pro ESG report, klíčového kroku při tvorbě zprávy o nefinančním výkaznictví. Ta bude během roku 2024 povinná pro ty firmy, které splňují alespoň dvě ze tří podmínek – mají přes 250 zaměstnanců, jejich obrat přesahuje 1 miliardu, anebo vlastní aktiva vyšší než 500 miliónů korun.
Asociace společenské odpovědnosti hovoří o úkolech, které při tvorbě reportingu pomohou. Jedná se o zvolení cíle, určení stěžejních stakeholderů, definování kritérií a způsobu měření, nastavení systému sběru dat a vytvoření časového plánu. „Existuje celá řada firem, které vám s reportingem pomůžou. Některé poskytnou služby sběru a porovnání dat, jiné jejich audit, další zpracování reportu a nutné rešerše. Pomocnou ruku s komunikací nefinančního reportingu na vybrané stakeholdery vám nabídnou odborníci na marketing a PR,“ stojí v tiskové zprávě Asociace.
Nebojte se velkých aut
Omezování vypouštění skleníkových plynů je v posledních měsících tématem číslo jedna v přepravě a skladování. Životně důležitý segment totiž stále z velké části stojí na spalovacích motorech, a ačkoli se elektromobilita postupně zavádí, současná technologie nestačí na kompletní přeměnu. Chybí infrastruktura a dojezdy elektrifikovaných kamiónů jsou prozatím příliš nízké.
„Z našich dat vyplývá, že nejdostupnějším způsobem, jak nyní snižovat emise, je efektivita přepravy. Například nákladní auto cityliner oproti běžnému nákladnímu 18 paletovému autu ušetří 35 procent emisí skleníkových plynů na odvezenou paletu. Takzvaný road train je zase díky své kapacitě o 61 procent úspornější než běžný návěs. Není proto na místě bát se velkých aut, právě naopak,“ říká Jakub Trnka, generální ředitel Raben Logistics Czech & Slovakia. Sledování množství vypouštěných emisí CO2 a jeho ekvivalentů je v logistice klíčovou metrikou.
Odpověď je ekologičtější palivo
Zkratka HVO100 (Hydrogenated Vegetable Oil) zastupuje obnovitelný diesel vyráběný z rostlinných olejů a tuků pomocí hydrogenace. Tento proces odstraňuje kyslík a saturuje molekuly uhlovodíku, výsledkem je palivo bez zápachu, které oproti běžnému dieselu obsahuje méně škodlivin. O velkém potenciálu tohoto paliva pro logistiku hovořili také experti na jarní konferenci společnosti Raben Logistics Czech v Rokycanech.
„Syntetické palivo HVO100 je v poměru cena/výkon z hlediska ekologičtější dopravy ta nejlepší volba,“ uvedl Jakub Trnka z Rabenu. Podle studie provedené Evropskou agenturou pro životní prostředí (EEA) může použití HVO100 snížit emise CO2 až o 90 % ve srovnání s fosilním dieselem.
S novým palivem počítají i výrobci kamiónů, například společnost Volvo Trucks ho zahrnuje do své dekarbonizační strategie.
“Naši zákazníci požadují řešení, jak snížit své emise oxidu uhličitého, a obnovitelná paliva jsou atraktivní možností – je to jednoduše efektivní způsob, jak snížit emise z dopravy okamžitě,” řekl Jan Hjelmgren, vedoucí produktového managementu a kvality ve společnosti Volvo Trucks.
Zmiňované biopalivo lze použít i v současných dieselových motorech.
Nejnovější zprávy
2024.12.23
Z kamiónu k potřebným. Při podzimní Sbírce potravin Raben převezl 52 tun zboží
2024.11.26
Raben a Sieber spojují své síly ve Švýcarsku
2024.11.24
Raben Logistics Czech předal finanční dar 500 000 korun Centru Paraple
2024.11.19
Raben Logistics Czech se spojil s Centrem Paraple
2024.10.08
Raben Group se připojuje k Amazonu