Raben logo
csm_Sbirka_potravin_podzim_2023_II_0ca1f3186f.jpg

V rámci Sbírky potravin se vybralo 718 tun zboží, přes 40 tun z něj odvezly kamiony Rabenu

2023.11.15
Už po desáté jsme se svou přepravní kapacitou zapojili do Sbírky potravin – jedné z největších charitativních akcí v Česku, které se lze zúčastnit také online. V partnerských obchodech mohli zájemci nakoupit trvanlivé potraviny, které se pak nákladními vozidly převážely do regionálních potravinových bank, kde byly k dispozici potřebným. Během listopadové akce se ve 2 051 prodejnách vybralo 646 tun potravin a dalších 72 tun základní drogerie.

I ve vyspělém srdci Evropy může být život velmi složitý, kolem hranice chudoby se v Česku pohybují až tři miliony lidí. Milion z nich žije dokonce pod touto hranicí. Rizikových skupin přitom existuje celá řada – kromě seniorů, rodičů samoživitelů a rodin v krizi jsou to například i lidé s hendikepem nebo bez domova.

„Ne každý měl v životě štěstí, a proto považujeme za důležité snažit se potřebným lidem pomáhat. Přepravu pro Sbírku potravin zajišťujeme dlouhodobě, protože vidíme, že je to projekt, který má opravdu přímý dopad,“ říká Jakub Trnka, generální ředitel Raben Logistics Czech & Slovakia. Jen za rok 2022 pomohly potravinové banky nasytit přes 300 000 potřebných lidí, na akcích se podílelo 1 368 neziskových organizací.

„Přeprava je pro celý projekt velmi důležitá. Během relativně krátké doby je potřeba včas převézt desítky tun nákladu, jsme proto rádi, že můžeme dlouhodobě spolupracovat se špičkovým a spolehlivým přepravcem,“ říká Rostislav Ráček, projektový manažer České federace potravinových bank.

Do každoroční sbírky se na různých pozicích zapojuje řada dobrovolníků, kteří mají různé úkoly. Společnost Raben dává „do placu“ svá nákladní vozidla a řidiče. V letošním listopadu se jich zúčastnilo celkem 14, tedy o dva více než v dubnovém jarním kole sbírky.

„V rámci Sbírky naši řidiči v sedmi krajích odvezli 40,4 tun potravin a drogerie,“ shrnuje výsledky akce Jitka Kocálová, marketingová manažerka Raben Logistics Czech & Slovakia. „V Rabenu máme dlouhodobé zkušenosti i s převozem čerstvých potravin, s těmi trvanlivými je to o to jednodušší,“ doplňuje Kocálová.

Pomoci lze online i offline

Sbírka v online podobě začala 7. listopadu, nákupy šlo provést přes iTesco, Rohlik.cz nebo Kosik.cz. V kamenných obchodech se veřejnost mohla zapojit 11. listopadu, stačilo ke svému nákupu přidat trvanlivou potravinu nebo drogerii a za pokladnou je darovat dobrovolníkům v zelených zástěrách s logem sbírky. Darované zboží pak putovalo do potravinových bank, kde prošlo tříděním, kontrolou a přípravou pro odběratelské neziskové organizace. Na úplném konci své cesty pak posloužilo těm, kteří ho potřebují nejvíc. Do akce se zapojilo rekordních 2 000 prodejen a 5 000 dobrovolníků.

Od roku 2019 se Sbírka koná dvakrát ročně, na jaře a na podzim. Vedle České federace potravinových bank se na její organizaci podílí Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR, obchodní řetězce, Asociace společenské odpovědnosti a samozřejmě také Raben Logistics Czech. Podzimní kolo navíc osobně zaštiťoval ministr zemědělství Marek Výborný a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.