Raben logo
csm_Sbirka_potravin_podzim_2023_bf37bfcb1f.jpg

Na jídlo nemají samoživitelé, rodiny v krizi nebo senioři. Zapojte se do online sbírky pro potřebné, odvoz opět zajistíme my!

2023.11.05
Raben se už po desáté svou přepravní kapacitou zapojí do Sbírky potravin – jedné z největších charitativních akcí v Česku, které se lze zúčastnit také online. V partnerských obchodech mohou zájemci v sobotu 11. listopadu 2023 nakoupit trvanlivé potraviny, které se pak odvezou do regionálních potravinových bank, kde budou k dispozici potřebným. Online sbírka potrvá od 7. do 21. listopadu 2023.

I ve vyspělém srdci Evropy může být život velmi složitý, kolem hranice chudoby se v Česku pohybují až tři miliony lidí. Milion z nich žije dokonce pod touto hranicí. Rizikových skupin přitom existuje celá řada – kromě seniorů, rodičů samoživitelů a rodin v krizi jsou to například i lidé s hendikepem nebo bez domova.

„Ne každý měl v životě štěstí, a proto považujeme za důležité snažit se potřebným lidem pomáhat. Přepravu pro Sbírku potravin zajišťujeme dlouhodobě, protože vidíme, že je to projekt, který má opravdu přímý dopad,“ říká Jakub Trnka, generální ředitel Raben Logistics Czech & Slovakia. Jen za rok 2022 pomohly potravinové banky nasytit přes 300 000 potřebných lidí, na akcích se podílelo 1368 neziskových organizací.

„Přeprava je pro celý projekt velmi důležitá. Během relativně krátké doby je potřeba včas převézt desítky tun nákladu, jsme proto rádi, že můžeme dlouhodobě spolupracovat se špičkovým a spolehlivým přepravcem,“ říká Rostislav Ráček, projektový manažer České federace potravinových bank.

Do každoroční sbírky se na různých pozicích zapojuje řada dobrovolníků, kteří mají různé úkoly. Společnost Raben dává „do placu“ svá nákladní vozidla a řidiče. V dubnové sbírce se jich zúčastnilo celkem 12.

„V rámci jarního kola Sbírky naši řidiči odvezli téměř 33 tun potravin a drogerie z 38 prodejen v sedmi krajích,“ shrnuje výsledky poslední akce Jitka Kocálová, marketingová manažerka Raben Logistics Czech & Slovakia. „Máme dlouhodobé zkušenosti i s převozem čerstvých potravin, s těmi trvanlivými je to o to jednodušší,“ doplňuje Kocálová.

Jak se zúčastnit?

Sbírka v online podobě začíná 7. listopadu, nákupy lze provést přes iTesco, Rohlik.cz nebo Kosik.cz. V kamenných obchodech se veřejnost může zapojit 11. listopadu, partnerské prodejny jsou k dohledání na webu sbirkapotravin.cz v sekci Kde nakoupit. Stačí ke svému nákupu přidat trvanlivou potravinu nebo drogerii a za pokladnou je darovat dobrovolníkům v zelených zástěrách s logem sbírky. Nejužitečnější je například dětská výživa, konzervy, luštěniny nebo trvanlivé mléko.

Darované zboží pak poputuje do potravinových bank, kde projde tříděním, kontrolou a přípravou pro odběratelské neziskové organizace. Na úplném konci své cesty pak poslouží těm, kteří ho potřebují nejvíc.

Sbírka potravin 2023