Raben logo
csm_Image__6__2b57509e44.jpeg

Naplnit Potravinové banky jsme pomohli již po deváté

2023.05.09
Jarní kolo celorepublikové Sbírky potravin se uskutečnilo v sobotu 22. 4. 2023. V tento den se podařilo vybrat celkem 480 tun potravin a drogistického zboží. Společně s darováním on-line, které skončilo 2. 5. 2023, vynesla sbírka 495 tun zboží pro potřebné. Společnost Raben Logistics Czech, jako hlavní přepravní partner, svezla dary z vybraných prodejen do potravinových bank a neziskových organizací.

Sbírka potravin je jednou z největších charitativních akcí v České republice a po celé zemi se jí účastní tisíce lidí z řad dobrovolníků, zaměstnanců prodejen a neziskových organizací. Darované zboží se převáží do skladů potravinových bank, odkud je následně distribuováno přes jednotlivé charitativní organizace i města a obce všem potřebným. Cesta pomoci je tak krátká a na místo určení se dary dostanou ve chvíli, kdy jsou potřeba.

„Žijeme ve vyspělé společnosti a běžně si nepřipouštíme, že řada jednotlivců i celých rodin trpí nedostatkem základních životních prostředků. Osudy lidí v nouzi nám nejsou lhostejné a naše pomoc je to nejmenší, co můžeme udělat. Přepravu pro projekt Sbírka potravin zajišťujeme již devátým rokem a jistě budeme pravidelné dny solidarity podporovat v tomto ohledu i nadále,“ připomněl Jakub Trnka, generální ředitel společnosti Raben pro Česko a Slovensko.

Pomoc ve Sbírce potravin je zaměřena zejména na seniory, rodiny v krizi, rodiče samoživitele, pěstounské rodiny, hendikepované občany či lidi bez domova a pokrývá celou Českou republiku.

„Velmi mě těší, že i v těchto obtížných časech měli Češi o Sbírku potravin zájem a pomohli, ať už osobním darováním ve více než 1500 prodejnách nebo prostřednictvím 14denní on-line formy. Za všechny tyto projevy solidarity chci všem opravdu moc poděkovat. Je to pro nás závazek do budoucna, abychom se snažili co nejvíce lidem ohroženým chudobou zajistit příslušnou pomoc. Samozřejmě, že i potravinovým bankám narůstají náklady, proto děkujeme za jakoukoli podporu,“ uvedl Aleš Slavíček, předseda České federace potravinových bank.

„Počet osob odkázaných na pomoc potravinových bank bohužel stále narůstá, v porovnání s rokem 2021 jich bylo loni o 30 % víc. Proto je zapotřebí velmi ocenit, že systém charitativních potravinových sbírek v České republice funguje už deset let. Za tu dobu se v nich vybralo 4200 tun potravin a jasně zřetelná je i stále intenzivnější spolupráce mezi potravinovými bankami a obchodními řetězci. I z toho důvodu se aktivně snažíme, aby se sbírka rozšířila také na další komodity, jakými jsou nábytek nebo textil,“ sdělil Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.  

Dvanáct řidičů společnosti Raben Logistics Czech svezlo celkem 32,6 tuny darovaných potravin a drogerie z 38 prodejen v sedmi krajích Česka.