Raben logo
csm_csm_elektrik_1-min_ten_3c75d3e4da_bf1748e23a.jpg

Volvo Trucks, IKEA Industry a Raben Group pokračují v cestě k nákladní dopravě s nulovými emisemi

2023.09.01
V roce 2022 podepsaly společnosti Volvo Trucks, IKEA Industry a Raben Group dohodu o spolupráci v oblasti těžké nákladní dopravy s nulovými emisemi. Necelých 12 měsíců po předání prvního elektrického nákladního vozu v Polsku se flotila vozidel skupiny Raben Group rozrostla o další dva elektrické nákladní vozy, které slouží společnosti IKEA Industry.

První měsíce provozu elektrického nákladního vozidla Volvo FM, které obsluhuje továrnu IKEA ve Zbązynku, prokázaly, že doprava s nulovými emisemi je životaschopnou alternativou ke konvenčním vozidlům a nemá negativní vliv na plynulost dodávek. S ohledem na snížení emisí CO2 i pohodlí řidičů se IKEA Industry a Raben Group rozhodly rozšířit flotilu elektrických nákladních vozidel o další dvě jednotky.

Elektrifikace těžkých nákladních vozidel je klíčovým řešením při zavádění dopravy s nulovými emisemi, která přiblíží IKEA k jejímu strategickému cíli stát se ještě v tomto desetiletí společností s pozitivním vlivem na klima. Podle přijatých cílů je plánem snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů z veškeré přepravy výrobků o 70 % a o deset let později již tuto přepravu učinit bezemisní.

V roce 2022 zahájila společnost IKEA Industry Zbąszynek pilotní projekt interního provozu bezemisní nákladní dopravy mezi svými výrobními závody. V současné době elektrické nákladní vozy vykonají 12 jízd denně, šest dní v týdnu, mezi továrnami ve Zbązynku a Babimostu, které od sebe dělí vzdálenost 12 km.

Vozidla jsou nabíjena elektřinou z obnovitelných zdrojů. IKEA Industry investovala do pěti vlastních dobíjecích stanic: dvě s kapacitou 150 kW se nacházejí v lokalitách Zbąszynek a Babimost a další tři s kapacitou 43 kW v buffer truck parku. Pro jejich podporu byl rovněž instalován transformátor. Celý proces přípravy nabíjecí infrastruktury trval přibližně 12 měsíců. IKEA Industry v současné době připravuje spuštění dalších dvou dobíjecích míst ve skladu Zbąszynek, která budou uvedena do provozu v září letošního roku.

Jsme přesvědčeni, že chceme-li dosáhnout svých cílů a mít skutečný pozitivní dopad na životní prostředí, musíme jednat tady a teď. Zelená řešení jsou pro udržitelný rozvoj nutností. Elektrifikaci dopravy mezi našimi továrnami zatím testujeme, ale děláme více testů a postupně ji rozšiřujeme a sledujeme, jaké výsledky to přinese. Spolupráce je klíčová, protože na dekarbonizaci průmyslu můžeme pracovat jen společně,“ říká Małgorzata Dobies-Turulska, Managing Director IKEA Industry Zbąszynek.

Skupina Raben Group se cítí obzvláště odpovědná za dopady těžké dopravy na životní prostředí. Vedoucí úloha na logistickém trhu vyžaduje další úsilí o zlepšení klimatických podmínek. Proto byly po několika měsících pilotní spolupráce nasazeny společně s IKEA Industry další dva elektrické nákladní vozy Volvo FM na trase mezi továrním komplexem ve Zbązynku a výrobním závodem v Babimostu.

Kamiony pracují s návěsy o nosnosti dvacet čtyři tun a denně ve třech směnách doručí až třicet šest zásilek. Společnost Raben Transport zaměstnává dvanáct řidičů, kteří se tomuto projektu věnují, a řídí dopravní operace, přičemž se stará o efektivitu vozidel a plynulost procesu dodávek. Průběžně také sleduje ukazatele výkonnosti nákladních vozidel, aby mohla v blízké budoucnosti společně se společnostmi IKEA Industry a Volvo shrnout výsledky projektu.

Tento projekt je skutečnou a vědomou snahou přiblížit se našim environmentálním cílům. Nasazení tří elektrických nákladních vozidel do vlastního vozového parku společnosti Raben Transport je krokem ke snížení emisí CO2 v těžké dopravě v souladu s našimi cíli SBTi (Science Based Targets). Je to také příležitost vyhodnotit toto řešení v praxi s cílem zavést elektrické nákladní vozy u dalších zákaznických projektů skupiny Raben“, vysvětluje Joanna Górna, Key Account Manager, Raben Transport.

Dodávka dalších elektrických tahačů Volvo FM společnostem IKEA Industry a Raben Group je významným krokem ve strategii společnosti Volvo Trucks pro bezemisní dopravu. V tuto chvíli jsme se přestali dívat na elektrické tahače jako na celek a začali jsme hovořit o postupném zvyšování podílu elektrického vozového parku Volvo FM u jednoho zákazníka. Díky těmto rozhodnutím můžeme hovořit o větších úsporách CO2 a významném kroku ke snížení emisí CO2. Jsme rádi, že na polském trhu existují společnosti, které se odvážně a vědomě rozhodly investovat do ekologické transformace silniční dopravy,“ komentuje Marek Gawroński, ředitel pro         e-mobilitu a udržitelnost společnosti Volvo Trucks Poland.

V obou továrnách v polském Zbązynku budou pro interní přepravu opět využívány nákladní vozy Volvo FM Electric. Tahače spolu se šesti bateriemi o kapacitě 540 kWh zaručují dojezd až 300 km.  Plně elektrické nákladní vozidlo Volvo FM 4x2 je vybaveno třemi elektromotory. Nabídku doplňuje čtyřletý Golden Service Contract, která zaručuje plnou kontrolu nákladů, bezproblémový provoz vozidla a jeho maximální dostupnost.

Další informace o výsledcích projektu Volvo FM Electric v továrně IKEA ve Zbązynku budou představeny v rámci konference New Mobility Congress, která se koná na konci září 2023 v polské Lodži.

Fakta o společnosti Volvo Trucks

Společnost Volvo Trucks zahájila sériovou výrobu elektrických nákladních vozidel v roce 2019 jako jedna z prvních značek nákladních vozidel na světě. V současné době má společnost celosvětově v sériové výrobě šest modelů elektrických vozidel, což je nejširší nabídka elektrických nákladních vozidel v oboru. Cílem společnosti je, aby do roku 2030 byla polovina celkového prodeje nákladních vozidel právě v segmentu vozidel elektrických.

*V porovnání s rokem 2017 jako základním rokem (bez dodávek zákazníkům na poslední míli).

Fakta o IKEA Industry

IKEA Industry, součást skupiny Inter IKEA Group, je předním světovým výrobcem dřevěného nábytku a nedílnou součástí hodnotového řetězce IKEA. IKEA Industry má více než 30 výrobních jednotek v 7 zemích a zaměstnává 15 000 pracovníků. IKEA Industry Zbąszynek je největší světový komplex na výrobu nábytku, který tvoří 5 továren v sousedních městech Zbąszyń, Zbąszynek a Babimost v západním Polsku s celkovým počtem téměř 3 000 zaměstnanců. Tyto továrny dodávají do obchodních domů IKEA nábytek z rodin jako KALLAX, LACK, BESTÅ, EKET a mnoho dalších.

Fakta o Raben Group

Raben Group je poskytovatel logistických služeb, který nabízí komplexní služby TFL: smluvní logistiku, silniční přepravu (vnitrostátní, mezinárodní a východní), Fresh Logistics, FTL & intermodální přepravu, námořní a leteckou přepravu. Má více než 160 vlastních skladů v 15 evropských zemích a denně vypravuje na silnice více než 9 000 nákladních vozidel.